2020 Sõna on vaba

22. jaanuaril 2020 toimunud II meediakonverentsil “Sõna on vaba” lahkasid meedia ja sõnavabaduse suhteid Ülle Madise, Marju Lauristin, Ahto Lobjakas ja Robert Sarv. Gümnasistid said sõna sekka öelda töötubades, mida juhtisid erinevate meediavormide esindajad.

Meediakonverentsi teema – “Sõna on vaba” – on inspireeritud president Kersti Kaljulaidi seisukohavõttudest ning meedia arengutest viimaste aastate sees. Lisaks piiride või piirituse tunnetuse lahkamisele, avati sõnavabaduse teemat ka ajaloolise ja juriidilise nurga alt ning trükiajakirjanduse, televisiooni, raadio ja interneti vaatevinklist.

Konverentsist ja töötubadest võttis osa pea 140 inimest. Tallinna koolidest osalesid konverentsil gümnasistid Tallinna Reaalkoolist, Pelgulinna Gümnaasiumist, Nõmme Gümnaasiumist, Tallinna 21. Koolist, Tallinna Mustamäe Reaalgümnaasiumist, Tallinna Arte Gümnaasiumist, Tallinna Ühisgümnaasiumist ja Jakob Westholmi Gümnsaasiumist. Kaugemad külalised tulid Viimsi ja Kohtla-Järve riigigümnaasiumitest. Meeldiv üllatus oli, et lisaks gümnasistidele ja nende õpetajatele pakkus konverentsil osalemine huvi ka Sisekaitsekadeemia, Lastekaitse Liidu ja Tallinna Haridusameti esindajatele.

Konverentsi kava

10.00 –11.30 ETTEKANDED
Pirita linnaosa vanem Tõnis Liinat – Tervitus
Õiguskantsler Ülle Madise – Sõnavabadus Eestis. Kui vaba on sõna?
Sotsiaalteadlane Marju Lauristin – Sõnavabaduse kujunemine Eesti Vabariigis
Poliitikaanalüütik Ahto Lobjakas – Mida tähendab „sõna on vaba”?
Vandeadvokaat Robert Sarv – Kas ja millised piirid on vabal sõnal?

12.00-13.00 TÖÖTOAD-MÕTTEKOJAD
Sõnavabadus trükimeedias: Avaliku Sõna Nõukogu esimees Epp Lauk, Pärnu Postimehe peatoimetaja Siiri Erala
Sõnavabadus telemeedias: ERR Teleuudiste juht Liisu Lass, “Kuuuurija” saatejuht Katrin Lust
Sõnavabadus raadios: ERR Raadiouudiste juht Indrek Kiisler